2018

NAGRODA GŁÓWNA
Firma Rodzinna Roku 2018

TDJ S.A. – rodzinna firma inwestycyjna prowadząca działalność w wielu sektorach gospodarki. W oparciu o wspólne wartości i pasje tworzy społeczność, która buduje długoterminową wartość w pięciu obszarach: Equity, Venture, Estate, Finance i Foundation.

Tomasz Domogała, właściciel firmy rodzinnej, był inicjatorem TDJ Foundation, która powstała w 2012 roku i działa nieprzerwanie do dziś. Wierząc, że inwestycja w edukację i rozwój jest najwyższą wartością dla społeczeństwa, fundacja dąży do zwiększenia możliwości dzieci i młodzieży w tym zakresie poprzez realizację projektów i inicjatyw opartych na czterech filarach: wartościach, kompetencjach, pasjach i rodzinie. Jej programy edukacyjne i rozwojowe, liczne warsztaty, wyjazdy i stypendia są dedykowane młodym osobom, przede wszystkim dzieciom pracowników TDJ i spółek portfelowych.

Misją TDJ Foundation jest wspieranie dzieci, młodzieży i rodzin w rozwijaniu kompetencji i odkrywaniu pasji, by mogli świadomie i odpowiedzialnie budować swoją przyszłość, służąc innym.

Gratulujemy!

WYRÓŻNIENIE
w kategorii duże przedsiębiorstwo

Ceramika Paradyż sp. z o.o.

Gratulujemy!

WYRÓŻNIENIE
w kategorii średnie przedsiębiorstwo

Fabryka Mebli Biurowych MARO sp. z o.o.

Gratulujemy!

WYRÓŻNIENIE
w kategorii małe przedsiębiorstwo

Nowatech Sp. z o.o.

Gratulujemy!

WYRÓŻNIENIE
w kategorii mikroprzedsiębiorstwo

Dylczyk Business Art.

Gratulujemy!

Wyróżnienia specjalne

Za świadome budowanie
marki firmy rodzinnej

LPP S.A.

Gratulujemy!

Za nieustanny rozwój społecznej
odpowiedzialności biznesu w drugim pokoleniu

W.P.I.P. Sp. z o.o. Sp. k.

Gratulujemy!

2017

NAGRODA GŁÓWNA
Firma Rodzinna Roku 2017

Oknoplast – międzynarodowa firma, należąca do ścisłej czołówki producentów okien i drzwi z PVC w Europie. Firma prowadzi działalność na 13 rynkach: Austrii, Czech, Francji, Niemiec, Polski, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Włoch i Węgier.

Firma wdraża liczne programy rozwojowe dla pracowników, dofinansowują szkolenia, studia podyplomowe i kursy językowe. Wspiera i promuje sztukę oraz architekturę.

Pracując nad strategią rozwoju firmy wdrożył wartości OKNOPLAST i role managerskie. W firmie były przeprowadzane indywidualne rozmowy z każdym pracownikiem o wartościach, mocnych stronach, o roli managera jako lidera grupy. Efektem rozmów był Indywidualny Plan Rozwoju dla każdego pracownika!

Uwagę Kapituły zwróciła przede wszystkim swym wielkim oddaniem i zaangażowaniem w rozwój zawodowy pracowników, konsekwentnym wdrażaniem strategii zarządzania przez wartości oraz liczne mecenaty i pochylenie się nad wydarzeniami propagującymi sztukę i kulturę.

WYRÓŻNIENIE
w kategorii duże przedsiębiorstwo

Szynaka - Meble

Gratulujemy!

WYRÓŻNIENIE
w kategorii średnie przedsiębiorstwo

F.B.I. TASBUD S.A.

Gratulujemy!

WYRÓŻNIENIE
w kategorii małe przedsiębiorstwo

OLANDIA

Gratulujemy!

WYRÓŻNIENIE
w kategorii mikroprzedsiębiorstwo

Stajnia Iskra Jakub Gossa

Gratulujemy!

Wyróżnienie specjalne

Za realizację autorskiego projektu

YES Biżuteria

Gratulujemy!

2016

NAGRODA GŁÓWNA
Firma Rodzinna Roku 2016

Grupa Raben jest obecna na rynku europejskim od ponad 85 lat oferując kompleksowe usługi logistyczne. Poszczególne oddziały Grupy zlokalizowane są w 10. krajach Europy. Kapituła doceniła działania przedsiębiorstwa przede wszystkim ze względu na osiągnięcie balansu pomiędzy rozwojem firmy a działaniami na rzecz pracowników i społeczeństwa. Grupa Raben może pochwalić się przeprowadzeniem szkoleń e-learningowych dla ponad 2 tysięcy pracowników z Polski. Organizuje cykliczne sesje dialogowe, czyli spotkania dla lokalnej społeczności, podczas których debatują o tym, co firma mogłaby zmienić w swym otoczeniu, by spełnić oczekiwania i potrzeby mieszkańców. Grupa Raben uruchomiła również wolontariat pracowniczy, który nie tylko mobilizuje pracowników do zachowań prospołecznych, ale również przyczynia się do ich identyfikacji z przedsiębiorstwem i krzewienia wrażliwości oraz działań zgodnych z wartościami Grupy. Dodatkowo, projekt zgłaszany do wolontariatu jest finansowany przez firmę – pracownik sam jest za niego odpowiedzialny, co jeszcze mocniej wiąże go z daną ideą. Projektów Grupy Raben można wymienić wiele, wśród nich znajdują się chociażby Shadowing, czyli „śledzenie” kadry kierowniczej przez studentów, którzy w ten sposób poznają firmę i obowiązki pełnione na danym stanowisku, akcję Transport jest potrzebny, promującą wagę transportu, czy też wszelkie działania podejmowane w firmie mające na celu dbałość o środowisko naturalne (jak wymianę oświetlenia z tradycyjnego na LED, czy też stosowanie dokumentacji w obiegu on-line). Podejmowanych inicjatyw jest wiele i każde z nich realizowane jest sumiennie we wszystkich lokalizacjach w Polsce.

Gratulujemy!

WYRÓŻNIENIE
w kategorii duże przedsiębiorstwo

Grupa Fakro

Firma FAKRO powstała na początku lat 90-tych. Z małej działalności w ciągu 25 lat stała się międzynarodową korporacją, która wciąż zachowuje swój rodzinny charakter. FAKRO jest wiceliderem na światowym rynku okien dachowych.

Grupa FAKRO zapewnia swoim pracownikom szeroki dostęp do różnorodnych szkoleń: nie tylko specjalistycznych, ale także miękkich, pozwalających na rozwój osobisty pracowników. Patronuje różnorodnym wydarzeniom (m. in.: Konkurs Teraz Polska, Program Kształtowanie Przestrzeni, Jesienny Festiwal Teatralny, Święto Dzieci Gór, Festiwal im. Jana Kiepury). Wśród wielu ciekawych projektów realizowanych przez Grupę jest cyklicznie organizowana Majówka – wydarzenie dedykowane pracownikom oraz ich rodzinom, podczas którego integrują się, a także mogą poświęcić czas wyłącznie swoim bliskim.

Do ważnych projektów firmy należy działalność Fundacji Pomyśl o Przyszłości, której celem jest budowanie kapitału społecznego w Polsce i edukacja ekonomiczna.

Gratulujemy!

WYRÓŻNIENIE
w kategorii średnie przedsiębiorstwo

Arche sp. z o.o.

Arche sp. z o.o. jest firmą deweloperska. Obecnie zarządza również siecią hoteli zlokalizowanych na terenie całej Polski. Grupa Arche, powstała z rozwoju macierzystej spółki, jest z całą pewnością świadoma swojej odpowiedzialności wobec społeczeństwa. Przedsiębiorstwo może pochwalić się licznymi projektami na rzecz swych pracowników (organizuje i finansuje wiele szkoleń, kursów), chętnie angażuje się w wydarzenia kulturalne. Wśród nich można wymienić między innymi Targi Rękodzieła Artystycznego czy też Konkursów Sztuki Nieprofesjonalnej – Szukamy Nikifora. Do największych projektów firmy należy finansowanie i wspieranie Fundacji Leny Grochowskiej. Głównym celem fundacji jest zapewnienie mieszkań dla repatriantów z Kazachstanu, Ukrainy i Rosji. Firma Arche zapewnia również pracę dla rodaków ze wschodu, a także kompleksowo organizuje wakacje dla polskiej młodzieży z Litwy i Ukrainy. Grupa Arche posługuje się także Kodeksem Etyki, który jest dostępny dla wszystkich interesariuszy firmy na ich stronie internetowej.

WYRÓŻNIENIE
w kategorii małe przedsiębiorstwo

ZPH Pilch

ZPH Pilch zajmuje się produkcją zabawek drewnianych. Motto firmy brzmi: „najcenniejszą rzeczą, którą możesz dać swojemu dziecku to Twój czas”. W przedsiębiorstwie Pilch zwraca się uwagę na konieczności niesienia „czegoś pożytecznego” dla społeczeństwa – zabawki produkowane przez firmę mają służyć edukacji.

Pracownicy mają możliwość brania udziału w różnorodnych szkoleniach. Firma jest aktywnie włączona w życie lokalnej społeczności: patronuje wydarzeniom, włącza się w organizację konkursów dla najmłodszych. W Konkursie firma zaprezentowała także jeden ze swoich projektów, który był tworzony wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach – krzesło Kivak, zwane żywym krzesłem. Produkt ten ma na celu ograniczenie i zminimalizowanie, niekorzystnego wpływu jaki wywiera sedentarny tryb życia na naszą sylwetkę. Żywe krzesło kształtuje prawidłową postawę, zapobiega skrzywieniom kręgosłupa oraz wpływa pozytywnie na rozwój psychoruchowy dzieci.

Gratulujemy!

WYRÓŻNIENIE
w kategorii mikroprzedsiębiorstwo

Zakład Fotograficzny u Jarka

Zakład Fotograficzny u Jarka – Jarosław Deka to Firma Rodzinna funkcjonująca już w drugim pokoleniu. Przedsiębiorstwo „stawia” na młodych – chętnie zatrudnia osoby uczące się, dostosowując się do ich obowiązków związanych z edukacją oraz umożliwiając im rozwój własnych umiejętności zawodowych. Jako jedna z nielicznych firm w rodzinnym Żywcu organizuje programy stażowe.

Foto u Jarka jest również kronikarzem miasta – dba o jego promocję i historię. W ramach własnych projektów społecznych prowadzą warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

Gratulujemy!

Wyróżnienie specjalne

Za realizację autorskiego projektu

Grupa JMP

Gratulujemy!

2015

NAGRODA GŁÓWNA
Firma Rodzinna Roku 2015

NOVOL Sp. z o. o. to największy w Polsce producent rozwiązań dla lakiernictwa. Oferuje szeroką gamę specjalistycznych materiałów naprawczych i montażowych przeznaczonych do pracy w różnych branżach: produkty do renowacji powłok lakierniczych, materiały do montażu oraz pielęgnacji podłóg drewnianych, systemy samopoziomujących posadzek dla budownictwa sportowego i przemysłowego oraz materiały do prac w branżach szkutniczej.

Firma Novol w 2000 roku utworzyła oddział Manu Service, który zajmuje się konfekcjonowaniem towarów i produktów – oddział zatrudnia 42 osób niepełnosprawnych intelektualnie, dając im nie tylko możliwość pracy i zarobku, ale przede wszystkim dołączenie do lokalnej społeczności i włączenie do organizacji.

Projekt przedsiębiorstwa Novol zachwycił Kapitułę Konkursową, która doceniła cel przedsięwzięcia: rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych intelektualnie. Kapituła po prześledzeniu całokształtu działalności Novol, ich skuteczności biznesowej połączonej z realizowaniem wsparcia lokalnej społeczności, postanowiła wyróżnić firmę tytułem Firmy Rodzinnej Roku 2015.

Gratulujemy!